Bieganie,  Fizjoterapia,  Medycyna,  Medycyna sportowa,  trening

Ból biodra i pachwiny – część 2. KONFLIKT UDOWO-PANEWKOWY (FAI – Femoral Acetabular impigement).

W tym artykule zajmiemy się drugą popularną kontuzją, która jest częstą przyczyną bólu w przedniej części biodra u sportowców w tym biegaczy. Konflikt udowo-panewkowy (KUP) jest mocno powiązany z uszkodzeniem obrąbka stawowego, o który pisałam w pierwszej części tego posta gdyż jest on jednym z czynników wystąpienia tego uszkodzenia. 

DEFINICJA

KUP jest to stan nieprawidłowego kontaktu panewki stawu biodrowego z okolicą głowowo-szyjkową kości udowej. Przez ten nieprawidłowy kontakt w stawie rozwijają się procesy degeneracyjne co w ostateczności może prowadzić do zaawansowanej choroby zwyrodnieniowej stawu biodrowego. 

KUP najczęściej występuje u młodych, aktywnych osób będącej w trzeciej, czwartej dekadzie życia. Częściej występuje u mężczyzn. 

Wyróżniamy 3 rodzaje konfliktu: krzywkowy, kleszczowy oraz mieszany. Nie ma to jednak znaczenia w obrazie klinicznym, gdyż wszystkie te trzy typy dają podobne objawy kliniczne. 

OBJAWY

 1. Rys. 1
  Rys. 1

  Ból w pachwinie lub w okolicy krętarza większego (rysunek 1 – greater trochanter)) zwiększający się przy intensywnej aktywności fizycznej.

 2. Ograniczenie ruchomości w stawie – głownie zginania i rotacji wewnętrznej (rysunek 2). Zakres ruchów biernych u chorego powinno się badać na leżąco. 

Trenerze – jeżeli zauważysz ograniczenie ruchomości w biodrze u swojego podopiecznego nie powinieneś tego lekceważyć. Wyłapanie Konfliktu udowo-panewkowego w odpowiednim momencie może uchronić Twojego podopiecznego od choroby zwyrodnieniowej.

Rys. 2

DIAGNOSTYKA 

Podstawowym narzędziem w diagnostyce KUP jest badanie przedmiotowe pacjenta oraz RTG. W razie potrzeby można wykonać TK (tomografia komputerowa), MR (rezonans magnetyczny) czy USG stawu. 

LECZENIE

 1. Modyfikacja planu treningowego poprzez usunięcie z niego ćwiczeń, które nasilają dolegliwości bólowe. Są to zazwyczaj ćwiczenia w których zginamy staw biodrowy powyżej 90*
 2. Rozciąganie mięśni zginających biodro (1. Mięsień biodrowo-lędźwiowy (musculus iliopsoas). 2. Mięsień prosty uda (m. rectus femoris). 3. Mięsień grzebieniowy (m. pectineus). 4. Mięsień krawiecki (m. sartorius). 5. Mięsień smukły (m. gracilis). 6. Mięsień naprężacz powięzi szerokiej). Tak naprawdę realnie to rozciągać możemy m. Biodrowo-lędźwiowy oraz prosty uda (który jest elementem czworogłowego. Ten ostatni możemy również rolować. 
 3. Zabiegi rehabilitacyjne: krioterapia, elektrostymulacja oraz NLPZ
 4. Leczenie operacyjne – osteochondroplastyka. Zabieg wykonuje się artoskopowo i polega na przywróceniu prawidłowego kształtu okolicy głowowo-szyjkowej stawu biodrowego. 

Linki do ćwiczeń rozciągających:

 1. https://www.msn.com/pl-pl/zdrowie/cwiczenia/sila/rozciąganie-zginacza-stawu-biodrowego-i-mięśnia-czworogłowego-leżąc-bokiem/ss-BBtT638
 2. https://www.msn.com/pl-pl/zdrowie/cwiczenia/sila/rozciąganie-zginacza-stawu-biodrowego-w-pozycji-z-podpartym-kolanem/ss-BBtT1DU
 3. https://www.msn.com/pl-pl/zdrowie/cwiczenia/sila/rozciąganie-mięśnia-czworogłowego/ss-BBtT1DJ
 4. https://www.msn.com/pl-pl/zdrowie/cwiczenia/sila/wymachy-nogą-w-przód-i-w-tył/ss-BBtT1ub

Link do techniki rolowania mięśnia czworogłowego (mimo, że w nazwie jest błąd bo mm. czworoboczny to jest na plecach to sama technika i filmik jest poprawny):

https://www.msn.com/pl-pl/zdrowie/cwiczenia/sila/rolowanie-mięśni-czworobocznych/ss-BBtT7Qp

Źródła:

„Urazy i kontuzje treningu siłowego i fitness” Dr Dominik Sieroń, Edra Urban&Partner 

„Ortopedia i traumatologia. Podręcznik dla studentów medycyny” Andrzej Nowakowski, Tomasz Mazuerk, Wydawnictwo Naukowe Exemplum

Rys 1 https://pl.wikipedia.org/wiki/Krętarz_mniejszy

Rys 2 https://www.mp.pl/medycynarodzinna/diagnostyka-kliniczna/objawy-kliniczne/119403,ocena-pacjenta-z-bolem-biodra

Rano biegam w białym fartuchu a wieczorem na treningu – zapraszam do mojego medycznosportowego świata. Lekarz => ortopeda in progress.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *