Bieganie

Interwały.

Wychodzisz biegać prawie codziennie ale życiówka stoi w miejscu? Może problem tkwi w planie treningowym. Samo klepanie kilometrów nie zawsze jest najlepszą opcją, a wprowadzenie interwałów nie tylko urozmaici Twój trening ale również podkręci Twoje wyniki

Medycznie o interwałach??‍⚕️??: przykładowy interwał stosowany w treningach ułożonych pod długie dystanse powinien trwać 3-5 minuty. Nie powinien być krótszy ponieważ nasze mięśnie potrzebują aż 2 minut aby osiągnąć maksymalna wydolność tlenową. Nie powinien być dłuższy niż 5 minut, ponieważ po 5 minutach przy takiej intensywności zaczynamy wchodzić w metabolizm beztlenowy (co prowadzi do wytworzenia kwasu mlekowego => zakwaszenia mięśni) ?

Ale co tak naprawdę dają nam interwały. Udowodniono ze zwiększają one tzw „VO2max”. VO2max to pułap tlenowy. Jest to maksymalny pobór tlenu w warunkach maksymalnego wysiłku, wyraża się go w litrach tlenu na minutę bądź mililitrach tlenu na kilogram masy ciała na minutę?. Prościej => jest to zdolność naszego organizmu na pobranie tlenu, im więcej umie go pobrać tym więcej wytworzy energii a co za tym idzie – tym lepsze będą nasze wyniki. Jest to tzw trening szybkości.
W źródle artykuł, napisany przez norweskich naukowców, w którym zbadano jaki rodzaj treningu najbardziej podnosi VO2max. Wyniki mówią same za siebie – INTERWAŁY

Źródło: http://citeseerx.ist.psu.edu/viewdoc/download?doi=10.1.1.594.6219&rep=rep1&type=pdf

Rano biegam w białym fartuchu a wieczorem na treningu – zapraszam do mojego medycznosportowego świata. Lekarz => ortopeda in progress.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *