Medycyna sportowa

Operacja przepukliny – kiedy mogę znów zacząć treningi?

Dziś mam dla Was kilka słów o operacji przepukliny i o tym jak wygląda sprawa powrotu do aktywności fizycznej po niej (a dokładniej powrotu do biegania??‍♀️). Jest to dość częste pytanie a internety pękają w szwach od różnych, często skrajnie innych odpowiedzi.

Medycznie o rekonwalescencji po operacji przepukliny ??‍⚕️??=> zacznijmy od początku – czym jest przepuklina? Jest to przemieszczenie się narządu poza jego prawidłowe położenie?. Najczęściej do czynienia mamy z przepuklinami brzusznymi, które powstają w ścianie brzucha. Szczególnym rodzajem tych przepuklin jest przepuklina pachwinowa, według niektórych badań problem ten dotyczy aż 25% populacji ?(w tym głównie mężczyzn). Według wytycznych Europejskiego Towarzystwa Przepuklinowego, przepuklinę operujemy dopiero gdy jest ona objawowa. W przypadku przepukliny bezobjawowej możemy przyjąć postawę obserwującą. Należy jednak pamiętać, że każda przepuklina może uwięznąć i wtedy będziemy mieć do czynienia ze stanem zagrożenia życia??‍⚕️. Najczęściej w tej chwili wykonuje się operacje przepukliny metodą klasyczną (metodą otwartą). Polega ona na odprowadzeniu powstałej przepukliny oraz naprawieniu ubytku w ścianie brzucha, zazwyczaj za pomocą siatki.

A jak to jest z tym wysiłkiem fizycznym po operacji. Przez 2-3 tygodnie zaleca się zaniechanie podnoszenia ciężkich przedmiotów (według wytycznych, o których wspominałam powyżej). Następnie chirurdzy zalecają unikanie znacznego wysiłku przez okres do 3 miesięcy – za taki wysiłek uznajemy również treningi biegowe. Niektórzy specjaliści pozwalają tutaj na lekkie ćwiczenia nie zwiększające ciśnienia w jamie brzusznej. Po tym czasie miejsce zoperowane powinno mieć wytrzymałość na zwiększone ciśnienie w jamie brzusznej podobne do wszystkich innych regionów ściany jamy brzusznej a my możemy wrócić do planu treningowego przed operacją.

PS. Jeżeli macie jakieś pytania i chcielibyście abym napisała o czymś – śmiało piszcie do mnie na maila <3

Źródło:

  1. https://www.termedia.pl/Journal/-58/pdf-13386-1?filename=Leczenie%20przepuklin.pdf
  2. https://www.mp.pl/pacjent/choroby/165551,przepukliny-brzuszne

 

Rano biegam w białym fartuchu a wieczorem na treningu – zapraszam do mojego medycznosportowego świata. Lekarz => ortopeda in progress.

2 komentarze

  • Marcin

    Witam ,jestem po zabiegu przepukliny z uzyciem siatki , za tydzien minie 3 miesiące ,jak moge zaczac biegac jakie dystanse tylko po plaskim itd itp mam 38 lat ravzek wszsytko gra tak mi sie wydaje,prosze o odpowiedz bo pani zma sytuację.Goraco pozdrawiam

    • Spraweczka

      Takie decyzje kiedy możesz zacząć biegać i na jakich dystansach powienien podejmować lekarz, który Cie operował. Ma on możliwość zbadania Cie oraz zna Twoją całą historię choroby. Przez internet nikt nie powie Ci takich rzeczy 🙂 (przynajmniej nie powinen). Pozdrawiam i życzę szybkiego powrotu do biegania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *