Dziś napisze Wam kilka zdań o żelach ?- głównie o tym dlaczego są lepsze niż zwykły baton czekoladowy? i jak powinno się je spożywać ?
Medycznie o żelach węglowodanowych (energetycznych) ??⚕️??=> żele są dostarczane w małych, pojedynczych opakowaniach, co czyni je przenośnym paliwem ?. Co ważne – żele składają się z cukrów głównie maltodekstryn. Dlaczego właśnie maltodekstryny, poniewż charakteryzują się szybką przyswajalnością (zbliżoną do glukozy), jednak dzięki większej masie cząsteczkowej niż cukry proste nie wykazują tendencji do tworzenia hiperosmotycznych roztworów i nie zalegają w żołądku. ? Dzięki czemu zyskujemy maksimum energii bez zbędnego obciążania. ?
W zależności od firmy w żelach znajdziemy też elektrolity, zioła, aminokwasy czy witaminy. Zazwyczaj jednak składniki te są w za małej ilości aby mogły wywrzeć realne działanie na nasz organizm.
Czasem żele zawierają kofeinę – zdarza się, że bardzo dużo. ☕️Więc osoby niepijące na co dzień kawy powinny uważać!
ŻEL WĘGLOWODANOWY W PRAKTYCE:
• Większość opakowań z żelem zawiera 100 kalorii lub 25 gramów węglowodanów.
• Spróbuj spożywać od jednego do trzech pakietów co godzinę ćwiczeń. W przełożeniu na biegowe sprawy ??♀️- tak ok. co 10km. •Żele należy połykać z 120 do 240 ml wody.? Pamiętajcie też – nigdy nie bierzcie nie wypróbowanych żeli na zawody, nie wiemy jak nasz organizm na nie zareaguje. ?Przed ważnym biegiem warto wcześniej wypróbować żel podczas treningu.
źródło: Amercian College of Sports Medicinie http://www.acsm.org/
Powodzenia na biegach -tych krótkich i tych dłuższych! ????♀️
2 komentarze
run.and.find.yourself
Kolejny świetny artykuł lecz tym razem jest jedno małe ale…
Firma Science in Sport wprowadziła już żele, których nie trzeba popijać wodą. Żele izotermiczne to świetna alternatywa dla tych tradycyjnych. Polecam. Cudnie się sprawdzają na dlugich trasach (SiS Go Isotonic Gel)
admin
Dziękuje za info <3 nie wiedziałam o nich - z pewnością wypróbuje!